Jak się motywować

Jak się motywować

Wyznaczenie celu — od zdobycia dyplomu lub znalezienia nowej pracy po osiągnięcie nowego poziomu sprawności fizycznej — to duży krok w kierunku poprawy życia. Ale dążenie do osiągnięcia tego, co sobie założyliśmy, może być wyzwaniem, zwłaszcza w te dni, kiedy motywacja słabnie. Jak więc wywiązujesz się ze swoich zobowiązań w czasach, kiedy po prostu nie masz ochoty na pracę?

Na marginesie masz swój ulubiony cytat motywacyjny? Bo ja tak.
Mój cytat motywacyjny to

Jesteśmy tym, czego pragniemy.

Chcesz znaleźć swój? Zobacz cytaty motywacyjne na odBiur.pl

Od czasu do czasu wszyscy tracimy motywację. Kiedy nie czujesz się zmotywowany, wypróbuj jedną z tych popartych naukowo strategii, aby wrócić na właściwą drogę do celu.

 

 1. Umieść swój cel w kalendarzu.
 2. Spraw, aby dążenie do celu stało się nawykiem.
 3. Zaplanuj niedoskonałość.
 4. Wyznaczaj małe cele, aby nabrać rozpędu.
 5. Śledź swoje postępy.
 6. Nagradzaj się zarówno za małe zwycięstwa, jak i te duże.
 7. Przyjmij pozytywną presję rówieśników.
 8. Praktykuj wdzięczność (także dla siebie).
 9. Zrób trochę poprawy nastroju. 
 10. Zmień swoje otoczenie. 
 11. Pamiętaj o swoim „dlaczego”.

Wskazówki dotyczące automotywacji

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z powyższych wskazówek. Tutaj omówimy te techniki automotywacji, szczegółowo opisując, czym one są i stojącą za nimi naukę.

1. Zapisz swój cel w kalendarzu.

Jednym ze sposobów na działanie mechanizmu jest działanie urządzenia: docelowej. od tego, co chcesz, umieść w kalendarzu. Możesz podążać do celu z wbudowaną później. Przykładami może być przygotowanie do testu lub udział w kursie z ustaloną w celu ustalenia. 

Jeśli Twój cel nie ma takiej struktury, możesz ją dodać, dokładnie, do której realistycznie możesz włączyć swój cel. 

Chcesz przebiec 5 km lub maraton? Zapisz się na wyścig w dniu docelowym lub w jego pobliżu. Biorąc pod uwagę stopień? Sprawdź termin składania wniosków i zapisz go. Chcesz nauczyć się nowej umiejętności zawodowej? Zarejestruj się na kurs i ustal docelową datę jego ukończenia. 

Wyznaczenie docelowej daty nie tylko pomaga utrzymać motywację, ale także pomaga śledzić postępy — zawsze wiesz, ile jeszcze masz do zrobienia. Może to mieć duży wpływ na Twoje wyniki.

2. Spraw, aby dążenie do celu stało się nawykiem.

Kiedy praca nad osiągnięciem celu stanie się nawykiem — automatyczną, warunkową reakcją — nie musisz już tak bardzo polegać na poczuciu motywacji. Jak zamienić zachowanie w nawyk?

Zidentyfikuj wyzwalacz. 

Wybierz coś, co robisz już codziennie, na przykład mycie zębów lub jedzenie obiadu, aby stało się bodźcem do działania, które chcesz wprowadzić w nawyk. Napisz plan „jeżeli-to” (znany również jako cel realizacji).

Zacznij od małego.

Zobacz, że przykłady przykładów nie mówią, że przeczytasz sześć rozdziałów swojego podręcznika, obejrzysz dwie godziny filmu z wykładami lub całą godzinę pocąc się na bieżni.

3. Zaplanuj niedoskonałość.

Wspaniale jest czuć podekscytowanie i pewność osiągnięcia celu, ale można też być zbyt optymistycznym. Nie każdy dzień będzie przebiegał zgodnie z planem i to jest w porządku. Życie się dzieje. 

Jednym ze sposobów na zwiększenie motywacji w trudnych dniach jest po prostu zaplanowanie ich. Myśląc o swoim celu, zanotuj listę rzeczy, które mogą stanąć Ci na drodze. Jeśli bierzesz udział w kursie online, może to obejmować:

 

 • Utrata dostępu do internetu
 • Odbieranie telefonu w trakcie sesji nauki
 • Chore dziecko w domu
 • Uczucie utknięcia w trudnej koncepcji lub zadaniu

Jeśli Twoim celem jest codzienne bieganie, to może być:

 

 • Deszczowa pogoda
 • Uraz
 • Choroba
 • Bycie proszonym o powrót do pracy do późna w czasie, w którym zazwyczaj biegasz

Nie może to oznaczać wszystkiego, co może się wydarzyć, ale może prowadzić te wyścigi, które mogą tworzyć od czasu do czasu w świetle naszych wyjątkowych okoliczności. 

Gdy masz już listę, zaplanuj, jak wykorzystać sobie z konkurencją. Jak uzyskiwać z źródła, kiedy możesz korzystać z Ci internetu? Może mógłbyś zainstalować kilka filmów z wykładami pobranymi na telefon lub komputer, aby mieć dostęp do normalnego trybu offline, albo znaleźć pobliską kawiarnię, która oferuje bezpłatne Wi-Fi. 

Teraz, gdy pojawia się ta przeszkoda, zamiast tracić motywację i czuć się przybitym, masz plan, aby utrzymać tempo.

Pamiętaj, że w przypadku niektórych przeszkód przegapienie zadania jest planem całkowicie akceptowalnym.  

4. Wyznaczaj małe cele, aby nabrać rozpędu.

„Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od pościelenia łóżek. Jeśli ścielisz łóżko każdego ranka, wykonasz pierwsze zadanie dnia. Da ci to trochę do dumy i zachowania do wykonania następnego zadania, i dalej, i jeszcze jednego”. 

Admirał Marynarki Wojennej William H. McRaven służył tej rady podczas przemówienia inauguracyjnego na University of Texas w Austin w 2014 roku. Były Navy SEAL miał coś na sumieniu.

Badania pokazują, że częste małe sukcesy mogą budować poczucie rozmachu, które z kolei może prowadzić do długoterminowego sukcesu, zwłaszcza na wczesnym etapie procesu Niezależnie od tego, jaki jest twój wielki cel, zacznij od podzielenia go na mniejsze części. Znalezienie nowej pracy może być dużym celem. Mniejszymi celami mogą być aktualizacja CV, utworzenie strony internetowej z portfolio, zdobycie certyfikatu lub udział w wydarzeniu networkingowym.

5. Śledź swoje postępy.

Dostrzeganie postępów może być bardzo motywujące

. Znajdź tam wiele narzędzi, które pomogą Ci poprawić swoje cele. Może być tak prosty, jak lista rzeczy do zrobienia lub kalendarza, w którym możesz skreślać zadania lub dni w obliczeniu ich wykonywania. Możesz również uzyskać bezpłatne narzędzie, takie jak Trello , które umożliwia korzystanie z funkcji podziału zadań w celu podzielenia każdego celu dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego cele podrzędne.

Inną uzupełnioną linią postępu na kartce lub papierze. Powieś iść w miejscu, w którym pójdziesz regularnie i wypełniaj go, gdy pójdziesz się do celu.

6. Nagradzaj się zarówno za małe, jak i za duże zwycięstwa.

Miło jest być nagradzanym za naszą pracę. Ale nagrody mogą również poprawić motywację i wydajność. Nagradzanie się za osiąganie małych kamieni milowych i osiąganie dużych celów może zwiększyć Twoje zainteresowanie i radość z pracy, którą wykonujesz

Oto krótka lista pomysłów, których możesz użyć, aby się nagrodzić:

 

 • Zrób sobie zachowanie
 • Idź na spacer na zewnątrz
 • Ciesz się ulubioną przekąską
 • Przeczytaj rozdział swojej ulubionej książki
 • Poświęcić kilka minut na modlitwę
 • Posłuchaj odcinka swojego ulubionego podcastu
 • Zaplanuj wieczór z przyjaciółmi
 • Zagraj w grę online
 • Odwiedź bezpłatne muzeum lub atrakcję
 • Weź udział w kąpieli lub prysznicu
 • Zadzwoń do przyjaciela lub wspieraj rodzinę

Poświęć kilka minut na tworzenie własnych list, które będą tworzyć ich wspólne, duże i małe.