6 elementów udanej reklamy

Jak to robią, że czasem masz wilgotne oczy jak oglądasz reklamę, a czasem nie możesz przestać się śmiać.

Najbardziej elementarne ze wszystkich pytań brzmi: Co powinno utkwić w pamięci widza i jak przekonać go do produktu? Dla wszystkich, którzy chcą to wiedzieć:

Oto 6 elementów, dzięki którym umieszczasz swoją reklamę w świadomości odbiorców na pierwszym miejscu i sprawiasz, że nie tylko chcą Twój produkt, ale także rozumieją Twój przekaz:

1. Emocje: czy chodzi o trafienie w czułe miejsce?

Tak. My, ludzie, chcemy być spełnieni. Koniecznie! Chcemy krzyczeć ze śmiechu, podniecać się, płakać, bo przebudzone wspomnienia bolą i chcemy pękać z ciekawości. Chcemy to czuć w tym konkretnym momencie, kiedy oglądamy reklamę. Jesteśmy pełni uczuć, które po prostu chcą wyjść. A dobra reklama to nóż, który otwiera dla nas ten pakiet.

Ale jak reklama udaje się wydobyć emocje, o których czasami nawet nie wiemy, skąd się biorą?

Reklama opiera się na dotykaniu emocji grupy docelowej. Marki takie jak Tempo, Zewa czy Coca-Cola nie są już tylko markami produktów – włączyliśmy je do naszego codziennego słownika.

Marki i reklamy żyją z emocjonalnego dostępu do naszego umysłu. Gdy widzimy reklamę LIDLA, spodziewalibyśmy się informacji o kiszonej kapuście, a nie ukłucia w serce. I tu właśnie pojawia się efekt zaskoczenia: widz staje się ciekawy i uważny.

Oczywiście możesz też skupić swoją reklamę na śmiechu – bo humor jest łatwiejszy do zniesienia niż temat związany z emocjami. Szybko jednak zapomina się też o zabawnych spotach telewizyjnych.

Reklama nie może wyglądać jak reklama, jeśli ma budzić emocje. Szybko się tym nudzimy. Nikt nie siada przed telewizorem z zamiarem obejrzenia reklamy.

Rozważmy pokrótce układ limbiczny w ludzkim mózgu, który odpowiada za przetwarzanie emocji:

Układ limbiczny jest jedną z najstarszych struktur w naszym mózgu. Można to również nazwać naszym instynktem. Zanim jeszcze pomyśleliśmy, układ limbiczny podjął już za nas decyzję.

Mózg chce unikać bólu, strachu i wszelkich innych negatywnych emocji i szukać dobrych uczuć. Nasz mózg jest zaprogramowany, aby chcieć czuć się dobrze. Możesz więc powiedzieć:

Ludzie kupują dobre samopoczucie, a nie produkt.

W około 80 procentach przypadków podejmujemy decyzję o zakupie nieświadomie na podstawie odczuć, jakie obiecuje nam dany produkt.

2. Unikalny punkt sprzedaży: pokaż użytkownikowi korzyści dla niego

Być innym. Wyróżniać się. Wyróżniać się. Dla mnie dobra reklama jest jak dziwoląg wśród normalnych ludzi. Ten, na który patrzysz, kiedy go widzisz. Dziwak przykuwa wzrok i zostaje w Twojej głowie – zawsze będziesz o nim pamiętać i jego wyjątkowy atut.

 

I tak właśnie powinna być dobra reklama. Powinna przylgnąć do pamięci i wzbudzić potrzebę chęci zaprezentowania produktu.

3. Autentyczność: kim chcesz być?

6 elementów udanej reklamyNie chcemy widzieć ludzi, których stawia się na piedestale i przy których myśli się: Och, i tak nigdy nie będę mógł taki być. Wiesz to? Nikt nie może się z nim identyfikować. Chcemy autentyczności. Naprawdę tego chcemy. Każdy człowiek jest inny, każda osobowość wymaga indywidualności. Ciekawą ofertę na takie reklamy znajdziecie na stronie https://www.soulseedmedia.pl/produkcja-filmow-warszawa.html.

Każdy ma swoją własną historię do opowiedzenia.

Aby wyglądać autentycznie, musisz ciągle zadawać sobie pytanie: Czy jestem w 100 procentach za moim produktem? Czy chwalę „idealny świat”, czy moje przesłanie jest mi odbierane? Tworzenie autentyczności oznacza również przekazywanie przejrzystości.

4. Opowiadanie historii: „Mamo, czy opowiesz mi historię?”

Wszyscy kochamy historie. Im bardziej ekscytujące, tym więcej słuchaczy. Reklama może rozbudzić fantazje, ożywić marzenia lub po prostu stworzyć piękne obrazy. Reklama musi robić coś więcej niż tylko sprawiać przyjemność – musi emocjonować, żeby działać. Dlatego storytelling jest ważnym narzędziem marketingowym. Dzięki metaforom i językowi wizualnemu treść jest nie tylko bardzo dobrze przekazywana, ale także równie dobrze przyjmowana przez czytelnika lub widza.

5. Uwaga: „Hej! Nie odrzucaj tego!”

Nasz mózg potrafi się skoncentrować przez pełne 8 sekund. Na początku wydaje się, że to niewiele. Ale jeśli pamiętasz o natłoku informacji, który napływa na nas w każdej sekundzie, to jest to dużo czasu.

Smartfony i sieci społecznościowe, które są zawsze pod ręką, w połączeniu z zalewem informacji z Internetu, utrudniają naszą koncentrację i prowadzą do cyfrowego rozproszenia w dzisiejszym społeczeństwie.

Ważne jest, aby zastanowić się, do jakich taktyk przeskoczy widz i jakich słów kluczowych będzie słuchał. Ważne jest również, aby pamiętać, że każdy ma własne słowa kluczowe, które sprawiają, że jest ciekawy. Ogólnie rzecz biorąc, nigdy nie należy łączyć ludzi w jedną grupę – zwłaszcza swoich (potencjalnych) klientów.

6. Przekonanie: wyłączyć czy trzymać się tego?

Miliony ludzi oglądają reklamy w tv, to wielu ludzi, którzy są tak otwarci na nasze reklamy – więc trzeba ich przekonać do oglądania naszych reklam do końca. Pierwsze sekundy reklamy są niezwykle ważne, ponieważ decydują o tym, czy widz się wyłączy, czy zostanie na bieżąco. Warto zlecić profesjonalistom takim jak firma https://www.soulseedmedia.pl/filmy-korporacyjne-warszawa.html.

Jak najlepiej wykorzystać te 6 elementów?

Więc trzymajmy się:

Dobra reklama jest nastawiona na ludzkie (podstawowe) potrzeby pod względem pomysłu i oprawy.
Nigdy nie spełniaj oczekiwań – musisz je przekraczać!
Nikt nie chce oglądać reklam. Nikt. Twoja reklama może wyglądać inaczej niż reklama.
Postrzegaj każdą osobę jako jednostkę, a nie jako tłum.
Podaj przekonujące fakty, nigdy nie kłam.
Im łatwiej, tym lepiej wyjaśnione.